ANTALYA ALANYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMEN GELİŞİM PROGRAMI (DÖGEP) NİSAN-MAYIS DÖNEMİ

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMEN GELİŞİM PROGRAMI (DÖGEP) NİSAN-MAYIS DÖNEMİ

ALANYA DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLERİ GELİŞİM PROGRAMI (DÖGEP) NİSAN-MAYIS OTURUMU

           Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda devam eden DÖGEP kapsamında Nisan-Mayıs dönemi Alanya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Programı oturumu 11 Mayıs 2022 Çarşamba günü 76 öğretmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf YILMAZ Bey'in katılımı ve İlçe Müftüsü Dr İhsan İLHAN Bey'in sunumu ile yapılmıştır.

           Programda FETÖ, DEAŞ ve buna benzer yapıların dini istismar etmeleri, bu istismarların hangi alanlarda gerçekleştiği ve toplumsal olarak ne gibi sonuçların yaşanabileceği üzerinde duruldu. İlçe Müftüsü Dr İhsan İLHAN bey, öncelikle üzerinde durulması gereken konunun durumun tespiti açısından kavramsallaştırma olduğunu, meselenin din istismarının çok daha ilerisinde, tamamen dini tahrif etmek amaçlandığını, bununda İslam literatüründe fitne kavramı ile açıklanabileceğini ifade etti. Dini tahrif eden bu yapıların toplumun din konusundaki cehaletinden faydalandığı herkes tarafından bilinmektedir. O halde okullarda kolayca ulaşılan bilgi temelli, sahih bir din eğitiminin gerekliliği ortadadır. Toplumun büyük bir kesiminin okullarda verilen din eğitimi dışında herhangi bir dini eğitim almaması, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ve öğretmenini önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Kaynağından ve yüzyıllardır oluşmuş ilmi usul geleneği ile dini eğitim almış olan Din Kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenleri okullarda sahih ve kaynaklı bir dini eğitim vererek dinin tahrif edilmesinin, din istismarının ve bu yolla insanların sömürülmesinin önündeki en büyük engeldir. Bu açıda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimiz potansiyelinin ve toplumsal sorumluluğunun farkında olmalıdır.

            2021-2022 eğitim-öğretim yılı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Gelişim Programı bu oturum ile sona ermiştir.

 

12-05-202212-05-202212-05-2022

Saray Mahallesi, Kültür Caddesi No 9 Posta Kodu 07400 Alanya/Antalya - 0242 5131198 0242 5134838 02425124059

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.