Hayırseverlerimiz HAYIRSEVERLERİMİZ 3

HAYIRSEVERLERİMİZ 3

 

 Geri...

 

HACIKADİROĞLU İLKÖĞRETİM OKULU (OBA BELDESİ-1988+2004)

          Alanya’mızın Oba beldesi Göl Mahallesi’nde bulunan Hacıkadiroğlu İlköğretim Okulu, Cevdet ve Necati Hacıkadiroğlu anılarına, oğulları tarafından ilk olarak iki kat 16 derslikli olarak yaptırılarak 1988 yılında eğitim-öğretime açılmıştır. Zamanla öğrenci sayısının artması ve okulun mevcut talebi karşılayamaz duruma gelmesi üzerine derslik ilave edilmesi gündeme gelmiş; 2004 yılında üzerine bir kat daha ilave edilmiştir. Son hali ile 27 dersliğe çıkarılan okulumuzda ayrıca fen laboratuarı, bilgi teknolojisi sınıfı, iş atölyesi, kütüphane gibi eğitim ortamları da oluşturulmuştur.

          Cevdet Hacıkadiroğlu, 1914 yılında Alanya’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Alanya’da tamamlayan Cevdet Bey, lise öğrenimini İstanbul Işık Lisesinde tamamlamıştır. Alanya’da kardeşi Necati Hacıkadiroğlu ile birlikte ziraat, kereste ticareti ve inşaat müteahhitliği yapmışlardır. 1967 yılında Panorama Otelini yaptırarak turizm işine girmiş ve kardeşi ile birlikte Alanya’da turizmin öncülerinden olmuşlardır.

Hüseyin  Şükrü  HACİKADİROĞLU

Hüseyin   HACİKADİROĞLU 

 

KEMAL ATLI İLKÖĞRETİM OKULU (KONAKLI-1998)

            Alanya’nın Konaklı Beldesinde yer alan okulumuz 3 Kasım 1998 tarihinde eğitim-öğretime açılmıştır. Hayırsever ve turizmci Kemal Atlı tarafından yaptırılan okulumuz 20 derslikli olarak inşa edilmiştir.

            Hayırseverimiz olan Kemal Atlı, 1935 yılında bir öğretmen çocuğu olarak Malatya’da dünyaya gelmiştir. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra orduya katılmıştır.  1970 yılında ticari hayata atılan Kemal Atlı, Konaklı Tatil Köyü Tesislerini, Turbay Otelini, Hamdullah Paşa Turistik Tesislerini, Kemal Bay Oteli ve Gren Hill Tatil Köylerini inşa etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Kemal Atlı, halen sahibi olduğu turistik tesislerin işletmeciliğini yürütmektedir.

http://www.konaklimkemalatliioo.k12.tr/gallery/content/Okulumuzdan%20Goruntuler/Okulumuzdan%20Goruntuler/DSC_7238.JPG

 

 

 

MENDERES İLKÖĞRETİM OKULU (KONAKLI-2005)

          Bu okulumuzun bulunduğu yer Konaklı ile Payallar sınırında çok önemli bir yerde bulunmaktadır. Alanya’nın Konaklı beldesinde yer alan şu anki ilköğretim okulumuzun yerinde bulunan, devlet katkısı ile yapılan 6 derslikli okul binası 1989 yılında Konaklı Menderes Ortaokulu olarak hizmete açılmıştır. Aynı arsa üzerine 2005 yılında özel idarenin imkânlarıyla 18 derslikli 3 katlı yeni bir okul binası daha ilave edildi.

          Konaklı Menderes İlköğretim Okulu arsasını bağışlayan Şükrü Sipahioğlu, 1918 yılında Alanya’da doğdu. Alanya’da okul olmayışından ilköğrenimini göremedi. Ancak 1970 yılında Serik ilçesinde dışarıdan bitirme sınavlarına girerek ilkokul diplomasını aldı. Çok çalışarak sahip olduğu arazilerde tarımla uğraştı. Daha sonraki yıllarda turfanda sebze ve meyve üretimine devam etti. Günümüzde Alanya’da çok geçerli olan turizm yatırımlarına yöneldi. Sipahioğlu, kendisi eğitim göremediği için eğitim yatırımlarına büyük destek vermiş; Alanya Konaklı beldesi hudutları içerisinde denizden 700 – 800 metre uzaklıkta denize nazır tepe üzerinde 20.000 m² araziyi, oğlu adına Menderes Ortaokulu yapılması kaydıyla bağışlamıştı

şükrü sipahioğlu

 

 

 

MUSTAFA - MÜRÜVVET ALAETTİNOĞLU LİSESİ (KONAKLI-2000)

              Hayırseverimiz Mustafa Alaettinoğlu, 1925 yılında Alanya’nın Kadıpaşa Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. Babası kereste tüccarlığı yapan Fevzilerin Ahmet Bey ve annesi de Sinanların kızı Fatma Hanım’dır. Dört erkek ve üç kız kardeşi olan Mustafa Alaettinoğlu, ilkokulu Alanya’da bitirmiş olup kendi deyimi ile “Cumhuriyet Döneminin ilk Türkçe eğitim alan şanslı kuşaklarından birisi”dir. 1949 yılında Sinanların Şadi Efendi’nin (Dayısı) kızı Mürüvvet Hanım’la olan evliliğinden biri erkek üçü kız, dört çocuğu olmuştur.

         Hayırsever Mustafa Alaettinoğlu tarafından 9130 m² arazi üzerinde 18 derslikli olarak inşa edilmiştir. Genel lise programı uygulayan bu okulumuzda 2013 yılı itibariyle 12 sınıf aktif olarak kullanılmaktadır. Toplam 374 öğrenci mevcudu, 2 idareci ve 22 öğretmeni ile eğitim-öğretime devam etmektedir.

 

 

AKDENİZ İLKÖĞRETİM OKULU (KESTEL-2005)

              Atıf Harmanda’nın yardımları ile yapılan 12 derslikli bu okulumuzu, 2005 yılında eğitim-öğretime açtık. Şu anda Dim bölgesinden gelen büyük bir öğrenci kitlesi bu okulumuzda eğitim görmektedir

            Hayırsever Atıf Harmanda, 10 Mart 1963 yılında Adana’nın Kadirli ilçesinde doğmuştur. Küçük yaşlarda Almanya’ya giderek eğitimini Almanya’da tamamladı ve burada ticaret hayatına atıldı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Alanya’ya gelerek ticaret hayatına burada devam etti.  Emlak yatırımları alanında çalışmaya başlayan Harmanda, bölgemizde yabancıya mülk satışının öncüsü oldu. Yabancıların Kestel’de mülk satın almasını ve yapılan yatırımlara ortak olmasını sağlayarak bölgenin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

 

 

 


 

 

 

 

RECEP KARACA ÇOK PROGRAMLI LİSESİ (AVSALLAR-2006)

           Recep Karaca 1946 yılında Çankırı’nın Şabanözü kazasının Mart köyünde dünyaya gelmiştir. Üç erkek, üç kız kardeşten oluşan ailenin en küçük çocuğu olarak doğmuştur. İlköğrenimini köyünde tamamladıktan sonra Ankara’ya gelerek küçük yaşlarda iş hayatına atılmış, birçok işte çalıştıktan sonra kuyumculuk işine girmiştir. Bu işte oldukça başarı gösteren Karaca işini büyüterek Rubi Mücevherat ve Antik Sanat Galeri Tic. AŞ’yi kurarak Ankara’nın en tanınmış mücevheratçısı konumuna gelmiştir. Askerliğini yaptıktan sonra da uzun süre bu işine devam etmiştir.

         Daha sonra tatil için geldiği Alanya’nın Avsallar beldesine hayran olmuş ve bu duygunun etkisi ile turizm sektörüne ilk adımını atmıştır. Halen Avsallar’da kurmuş olduğu Rubi Otel Turizm AŞ ile Rubi Otel tesisleri ile turizm işini ailesi ile birlikte devam ettirmektedir. Recep Karaca, Avsallar Belediyesinin yanındaki arsaya 24 derslikli Çok Programlı Lise binasını yaparak Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamıştır.

 

 

 

ÜMİT ALTAY ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ (Konaklı 2002)

Ümit Altay Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Alanya’mızın ilk meslek liselerinden bir tanesidir. Alanya’da önemli bir turizm bölgesi olan Konaklı’da böyle bir okula ihtiyaç vardı. Sayın Nihat Altay, bu okulu elim bir trafik kazası neticesinde yaşamını yitiren oğlu Ümit Altay’ın anısını yaşatmak için yaptırmıştır. Konaklı beldemizde yer alan okulumuz 5000 m² alan üzerinde iki kat olarak yaptırıldı. Daha sonra Bakanlığımızca bir kat daha ilave edilerek 1989-1990 Eğitim - Öğretim Yılı’nda hizmete açıldı. Okulumuz 12 derslikli olarak projelendi. Daha sonra otelcilik ve turizm öğrenimine imkân sağlayacak düzenlemeler yapılarak uygulama atölyeleri oluşturuldu. Okul bahçesindeki boş alana öğrencilerin mesleki eğitimlerini uygulamalı olarak yapabilmeleri için “uygulama oteli projesi” hazırlanmıştır. 1999 yılında tamamlanan uygulama otelini, 60 oda ve 120 yataklı olmak üzere 2002 yılında hizmete açılmıştır.

http://okulweb.meb.gov.tr/07/03/215596/image/okul%201090.jpg

 

 

ALARA ŞEVKET DEMİREL İLKÖĞRETİM OKULU      (2001)

         Okulumuzu yaptırarak Müdürlüğümüze bağışlayan Isparta Göltaş Çimento şirketi sahibi Şevket Demirel’dir. Şevket Demirel, Eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in kardeşidir. Şevket Demirel, Yahya ve Ümmühan Demirel’in çocuğu olarak, 24 Temmuz 1926’da Isparta İslamköy’de dünyaya gelmiştir.  1950 yılında İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1957 yılında eşi Sezen Hanım ile evlenmiş ve bu evliliğinden üç çocuğu olmuştur. Halen birçok şirketin sahibi bir iş adamı olarak ticaretle uğraşmaktadır

 

 

 

AYLA-HULUSİ TÜZÜN İLKÖĞRETİM OKULU- (1995)

(Gümüşkavak Köyü)

Dr. Hulusi Tüzün, 1953 yılında Konya Ermenek’te doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. 1977 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Hulusi Tüzün 1981 yılında aynı fakültede “genel cerrahi uzmanı” oldu. Kamu hizmeti olarak başhekimlik ve Sağlık Müdürlüğü Vekilliği yaptı. Kamu sektöründen ayrıldıktan sonra 1989 yılından bu yana Alanya Özel Hayat Hastanesi Başhekimliğini yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Tüzün, İngilizce bilmektedir.

Dr. Hulusi Tüzün’ün eşi olan Dr. Ayla Tüzün, ilk, orta ve lise öğrenimini Mersin’de tamamlamıştır. Lise öğreniminden sonra yerleştiği Çukurova Tıp Fakültesinden 1971 yılında mezun olmuştur.. 1989 yılından bu yana Alanya Özel Hayat Hastanesinde “Göz Hastalıkları Uzmanı”  olarak çalışmaktadır. İngilizce bilmektedir.

Okulumuz, Alanya’nın Dim Vadisi köylerinden birisi olan Gümüşkavak köyünde Dr. Hulusi ve Ayla Tüzün tarafından 1995 yılında 5 derslikli olarak inşa ettirilmiştir.

 

 

 

ELİKESİK GÜLLÜ ÖZBAĞI İLKÖĞRETİM OKULU   (Elikesik Köyü-2001)

Okulumuzun inşaatını yaparak Milli Eğitim Bakanlığına bağışlayan MÖN İnşaat AŞ’nin sahipleri,   Elikesik köyümüze böyle kutsal bir yatırım yaparak, anneleri Güllü Özbağı’nın anısını yaşatmak istemişlerdir. Güllü Özbağı, 1926 yılında Elazığ’ın Akkiraz köyünde dünyaya gelmiştir. Kendisi gibi Elazığlı olan Ahmet Özbağı ile evlenmiştir. Bu evliliğinden altı çocuk sahibi olan Güllü Özbağı’nın, çocuklara karşı çok özel bir sevgisi vardı. İyilik ve hayırseverliği ile tanınan Güllü Özbağı 1985 yılında kalbine yenik düşerek hayata veda etti.  MÖN İnşaatın Alanya giriş tünellerini yaptığı esnada yapılan kooridnasyon ile başlanan 16 derslikli okul inşaatı 2001 yılından tamamlanarak eğitim öğretime açılmıştır.

 

 

 

         HAMDULLAH EMİN PAŞA İLKÖĞRETİM OKULU (Mahmutseydi Köyü-2001)

Hamdullah Emin Paşa da babasının tavsiyesi ile 18 yaşında iken Mısır’da İdari Mektebine kaydolmuştur. Okulda yabancı dile merak saran H. Emin Paşa, mektebi pekiyi derece ile bitirir. 1875’te hukuk tahsilini yapmaya başlar. Paris ve Londra’da araştırmalar yapar. Mısır’a hukuk doktorasını tamamlamış olarak döner ve Mısır’da Zekazik Mahkemeleri reisliğine atanır. Kendisine temyiz hâkimliği rütbesi verilir ve “paşa” ünvânını alır. Mısır’da hâkimlik yaptığı dönemde tatilini Alaiye’deki köyünde geçirir. Bu esnada köylüleri bağcılıkla uğraşmaya teşvik eder. Mısır’da hâkimlikten emekli olduktan sonra Mahmutseydi köyüne geri dönmüş ve II. Meşrutiyet Mebusan Meclisine Antalya milletvekili olarak seçilmiştir. 1916 yılında Çanakkale Zaferi kumandanı M. Kemal’i tebrik için gönderilen beş kişilik heyetin reisliğine seçilmiştir. Bu vesile ile Atatürk ile tanışan Hamdullah Emin Paşa, 1930 yılında Atatürk’ün Antalya’ya geldiği esnada kendisini Alanya’ya davet eden heyetin başında yer almış ve Atatürk’ten Alanya’yı ziyaret sözü almıştır. Hamdullah Emin Paşa kültürlü bir insandır. Son yıllarını İstanbul’da geçirmiş, 4 Nisan 1939’da İstanbul Şişli’deki evinde vefat etmiştir.

        Alanya dışındaki varlıklarını çocuklarına bırakmış; Alanya’daki menkul ve gayrimenkullerini de Vakıf bünyesinde toplamıştır. 2001 yılında Alanya’nın Mahmutseydi köyünde Hamdullah Emin Paşa Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından, vakfın asıl sahibi olan Hamdullah Emin Paşa adına 16 derslikli olarak yaptırılarak Milli Eğitim Bakanlığına bağışlanmıştır.  

 

 

TOSLAK NEBİLE HACIKADİROĞLU İLKÖĞRETİM OKULU (1987)

Nebile Hacıkadiroğlu, 1928 yılında Alanya’da doğmuştur. İlkokulu Alanya Hayate Hanım İlkokulunda tamamlamıştır. Nebile Hanım evli ve 3 çocuk annesidir. Halen Alanya’da yaşamaktadır. 3 derslikli okulumuz 1987 yılında eğitim-öğretime açıldı.

 

 

MEZİYET KÖSEOĞLU MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ

Alanya Meziyet Köseoğlu Mesleki Eğitim Merkezi kendi bölgesinde mesleki eğitim konusunda çok önemli bir fonksiyon üstlenmiştir. Örgün öğretime devam etmeyen öğrencilerin mesleki beceri ve teorik eğitim deneyimi kazanmalarını sağlayan mesleki eğitim merkezimiz 2001 yılında eğitim-öğretime açılmış kompleks bir yapıdır.

Meziyet Köseoğlu, 1920 yılında Alanya’da dünyaya gelmiştir. Annesi Hayriye Hanım,  babası Necip Azakoğlu’dur. İlkokulu Alanya’da tamamladıktan sonra zamanın adetlerine göre tahsiline evde devam etmiş, İngilizceyi ve keman çalmayı özel hocalardan ders alarak öğrenmiştir.  1939 yılında Ali Nazım Köseoğlu ile evlenmiştir. Ali Bey’in ihtisas çalışmaları ve üniversite araştırmaları dolayısıyla hayatları daha çok İstanbul’da geçmiştir.

 

 


GÜNAY DEMİREL İLKÖĞRETİM OKULU (2011)

          Günay Demirel, Alanyalı, emekli Yargıtay üyesi Güleç Demirel’in kardeşidir. Alanya Küçükhasbahçe Mahallesinden Hacı Mehmet Nuh Demirel’in kızı olan Günay Demirel, babasının memuriyeti nedeniyle 15 Mart 1939 yılında Manisa ili Demirci ilçesinde dünyaya gelmiş olup, bütün tahsil hayatını ve memuriyetini Ankara’da ikmal etmiştir. Ülkesine 42 yıl hizmet eden Günay Demirel, emekli olmasından kısa bir süre sonra yakalanmış olduğu kolon kanserine yakalanmış, yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen bu amansız hastalığın pençesinden kurtulamamıştır. Günay Hanım, 30 Eylül 2006 tarihinde Ankara Hacettepe Hastanesinde vefat etmiş ve Karşıyaka Mezarlığına defnedilmiştir. Abisi Güleç Demirel tarafından, ablası adına olmak üzere 2011 baharında ihalesi yapılan 24 derslikli okulumuz  2011-2012 Eğitim öğretim başında eğitime açılmıştır.Kendisine teşekkür ediyor, değerli ablasına Allahtan rahmet diliyoruz.

IMG_0828

 

 

DR. ŞAHİN- BİRSEL BİÇER İLKÖĞRETİM OKULU  (2011)

Birsel Biçer Hanımefendi ile görüşmemiz sonrası, kaybetmiş olduğu değerli ağabeyi Şahin Biçer’in de katkılarıyla iki kardeş olarak bu okulumuzu finanse ettiler. Alanya Belediyesi zemin kısmının hazırlanmasında yardımcı oldu. Eylül 2011’de 24 derslikli olarak planladığımız okulumuzun inşaatını tamamlayarak eğitim-öğretim’e açıldı.

BİRSEL BİÇERDr

 

 

TAHİR TULUK İLKÖĞRETİM OKULU (2011)

Tahir Tuluk, 1963 yılında Alanya´da doğmuş olup 3 erkek kerdeşlerdir. Babaları Servet Tuluk Bey´dir. Evli ve 3 çocuk babası olan Tahir Bey, ticaret ile uğraşmaktadır. Tahir Bey, ticaret hayatına 1984 yılında başlamıştır. Halen iletişim, inşaat, dağıtım, lojistik ve beyaz eşya sektörlerinde yatırımlar yaparak ticari faaliyetlerine devam etmektedir. Faaliyet gösterdiği bu alanların yanında Tuluklar Teknoloji şirketinin yanısıra farklı şirketlerde de ortaklıları bulunmaktadır.

Tahir Tuluk İlkokulu, Küçük Hasbahçe Mahallesinde, Alanya Belediyesi tarafından 18. madde uygulmasından elde edilen arsa üzerinde hayırsever Tahir TULUK tarafından  18 derslikli olarak yaptırılmıştır. 2011 yılında inşatına başlanan ilkokulumuz 2012-2013 Eğitim öğretim yılı başında eğitime öğretime kazandırılmıştır. Okulumuz 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren okul dönüşümleri kapsamında ortaokul olarak eğitim faaliyetine devamedecektir.      

 

 

MEHMET ARİF TÜRKTAŞ İLKÖĞRETİM OKULU (2012-2013)

Şefik Türktaş, bir dönem Alanya Belediye Başkan Yardımcılığı; iki dönem de Oba Belediye başkanlığı yapmış Alanyalı bir hayırseverimizdir. Türktaş halen ticaret, turizm ve inşaat müteahhitliği gibi işlerini sürdürmektedir. Şefik, Emine (Postalcıoğlu) ve Şevki Türktaş kardeşler babaları Mehmet Arif Türktaş adına 24 derslikli olarak protokolü yapılan Mehmet Arif Türktaş İlköğretim okulunun 2012-2013 öğretim yılında faaliyete başlanması planlanmıştır.

 

 
   

  

 

 

SAKİNE ZAMANOĞLU ÖZEL EĞİTİM VE İŞ OKULU (2012)

Alanya’da özel eğitime muhtaç olan engellilerle ilgili bir okulun eksikliği hissediliyordu. Sakine Zamanoğlu, Alanyalı hayırseverlerimizden bir tanesidir.  Kendilerini kaymakamımızla beraber ziyaret ettiğimizde çok sevindiler, duygulandılar, heyecanlandılar. Biz böyle bir okulu yapmaya hazırız dediler. Belediyemiz ile görüşmelerimiz neticesinde Alanya’nın kuzeyinde yer alan Kütürüp bölgesinde bir yeri özel eğitim ve iş okulu yeri olarak bize tahsis etti. Ancak tahsis edilen yer çok kayalık olduğu için yaklaşık bir yıl okul yerinin açılması ve kayaların kırılması işi ile uğraşıldı. Zemini hazırlamak gerçekten çok meşakkatli oldu. Arsanın inşaata hazır hale getirilmesinden sonra hayırseverimiz okul inşaatına başlayarak tamamladı. Okulumuzu 2013-2014 Eğitim öğretim yılı 2. Döneminde eğitime açmayı planlamaktayız.

 

 

 Geri...

 Yayın:09.01.2014 - Güncelleme:18.07.2014 - 10:50 - Görüntülenme:812