ANTALYA ALANYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE HAYAT BOYU ÖĞRENME KOMİSYON TOPLANTISI YAPILDI

İLÇE HAYAT BOYU ÖĞRENME KOMİSYON TOPLANTISI YAPILDI

 

            Toplantı  Alanya Halk  Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Levent KANDEMİR´in katılımcıları sunumuyla önce İstiklal Marşı ve saygı duruşu yapıldıktan sonra gündem arz edildi ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ER konuşmasında "İlçemizde resmi özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme alanında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek ve verimliliği artırmak amacıyla yönetmeliğin 36. Maddesi gereğince Kaymakam başkanlığında; İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Toplantısı  Kamu kurum kuruluşları ile sivil toplum kuruluşların katılımıyla gerçekleşmektedir. 2017/2018 eğitim öğretim yılında Alanya Halk Eğitim Merkezinde Genel kurslar 41 dalda  275 kurs açılmıştır. Genel kurslarda en çok Bağımlılıkla Mücadele, İngilizce, Yabancılar için Türkçe Öğretimi, Halkoyunları kursları açılmıştır. Genel kurslarda kursiyer kaydımız 19378´dir. Meslek kurslarında ise 94 dalda 365 kurs açılmış olup en çok Hijyen Eğitimi, İpek Kozası, Bilgisayar Operatörlüğü kursları açılmıştır. Meslek kurslarımızda kursiyer kaydımız 11297´dir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN himayelerinde başlatılan Okuma yazma seferberliğinde açılan kurslarımız 106 okulda 129 kurs açılarak 1191 okuma yazma bilmeyen vatandaşa okuma yazma öğretilmiştir. Alanya´da okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın %60´ına ulaşılmıştır. Eylül ayı itibarı okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza yönelik kurslarımız yeniden açılacaktır.Hedefimiz tamamına ulaşılarak okuma yazma öğretmektir.Açık öğretim öğrenci sayıları ile ilgili olarak da İlçemizde 11.026 yaygın eğitimde öğrencimiz bulunmaktadır. Halk Eğitimi Merkezinde aynı zamanda liseyi bitirip herhangi bir yüksek öğretime yerleşemeyen öğrenciler için Destekleme ve Yetiştirme kurslarında 446 öğrenciye kurs verilmiştir. Destekleme ve Yetiştirme kurslarındaki öğrencilerin içersinde Türkiye genelinde ilk 5 bine giren öğrenciler bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezimizde açılan kurslarda görev alan öğretmen ve usta öğretici sayımız 404 olup kurum da 1 müdür ve 4 müdür yardımcısı 18 kadrolu öğretmen ile bu hizmet verilmektedir. Toplamda ilçemizdeki ulaşılan ve kursa katılarak hizmet edilen vatandaş sayısı 43338´dir. İlçe nüfusunun %14.5´ine ulaşılarak genel kursları, meslek kursları ve okuma yazma kurslarında hedeflere ulaşılmıştır. Toplantımıza katılım sağlayan Kamu kurum kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine teşekkür ederim." dedi.

            Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şevki MAT 2017/2018 eğitim öğretim yılı istatistik verileri ile 2018/2019  eğitim öğretim yılına hedeflerine ait sunumu yaparak katılımcılara sorusu olan yada katkı sağlamak isteyen var mı diye sordu katılımcılara teşekkür etti.

            İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Atilla KOÇYİĞİT katılımcılara teşekkür ederek resmi kamu kurum ve kuruluşlara kendi personellerinin de kurslara katılması için kurslara davet etti. Ayrıca görüşü yada sorusu olan var mı diye sorarak toplantıyı sona erdirdi.

17-08-201817-08-2018

Saray Mahallesi, Külltür Caddesi No9 07400 Alanya/Antalya - 0242 5131198 0242 5134838 02425124059

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.