ANTALYA ALANYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORTAK SINAV BASIN BÜLTENİ

ORTAK SINAV BASIN BÜLTENİ

ORTAK SINAV BASIN BÜLTENİ

Temel Eğitimden Orta Öğretime geçiş sınavlarının 2. ve son aşaması olan 8.sınıf Ortak Sınavları 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Alanya’da 2. Dönem Ortak Sınavlarına 61 Okulumuzda 4297 öğrencimiz katılacaktır. Bütün ekiplerimiz gerek ilçe sınav yürütme komisyonları gerek okul bina sorumluları(183 Komisyon üyesi), gerek sınav görevlileri (783 öğretmen) gerekse başta Rehber öğretmenler olmak üzere bütün öğretmenlerimiz toplam kalite standartlarında hazırlıklar yapmış olup sınav motivasyonu sağlanmıştır.

ORTAK SINAVLAR 2. DÖNEM UYGULAMA TAKVİMİ

Sınıf

Dönem

Sınav Tarihleri

Mazeret Sınavı Tarihleri

Sınav Sonuçlarının İlanı

8’inci Sınıf

II. Dönem

26-27 Nisan 2017

20-21 Mayıs 2017

Haziran 2017

 

Ortak sınavlar, ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarla, yurt dışında; KKTC ve Bakanlığımıza bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle aynı anda 09.00, 10.10, 11.20’de uygulanacaktır.

Ortak sınavlar, sınav takviminde belirtilen tarihlerde, her sınav günü yapılacak olan üç ders yazılısı bir oturum olmak üzere, iki günde iki oturum hâlinde yapılacaktır. Sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders yapılmayacaktır.

Öğrenciler olağanüstü hâller ve özel durumlar dışında kendi okullarında önceden belirlenen sınıflarda sınava alınacaklardır.

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir. Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört tür kitapçık verilecektir. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacaktır.

Ortak sınavlara katılamayan öğrencilerin durumları, “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 23’üncü maddesi”nde belirtilen hükümler çerçevesinde değerlendirilerek okul müdürlüğünce karara bağlanacak ve aynı gün il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine bildirilecektir. Ayrıca mazeret sınavına katılması uygun görülen öğrencilerin bilgileri, okul müdürlüklerince e-Okul Sistemi’ne sınavlar tamamlandıktan sonra 5 (beş) iş günü içerisinde işlenecektir. Mazereti okul müdürlüğünce uygun görülen öğrenciler için Bakanlıkça belirlenen tarih ve merkezlerde mazeret sınavı yapılacaktır.

Okul Müdürlükleri 8’inci sınıf öğrencilerinin sınava gireceği sınıf ve sırayı gösteren listenin çıktısını 21 Nisan 2017 tarihinde e-Okul Sistemi üzerinden alarak ilan etmişlerdir.

Ortak sınavlar, birinci günde tek oturumda üç ders sınavı (Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), ikinci günde yine tek oturumda üç ders sınavı (Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil) olmak üzere iki oturum hâlinde uygulanacaktır.

Öğrenciler, kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar hariç sınava; çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlarla alınmayacaklardır.

Öğrenciler, sınıf öğrenci yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacaktır. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi sınıflarda salon görevlisi öğretmenlere ait olacaktır. Sınav başlamadan önce görevli öğretmenler sınavda uyulacak kuralları hatırlatacak, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını öğrencilerin önünde açarak cevap kâğıtlarını ve soru kitapçıklarını dağıtacaktır.

Öğrenci, cevap kâğıdında yazılı olan T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı bilgilerini kontrol edecek, hata varsa sınav görevlilerine söyleyecektir.

Her bir ders sınavı başladıktan sonra ilk 15 (on beş) dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacaktır. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecektir.

Her bir ders sınavı başladıktan sonra ilk 20 (yirmi) dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkmayacak, ilk 20 (yirmi) dakika tamamlandıktan sonra sınavını tamamlayan öğrenci sınıftan çıkabilecektir.

Her derse ait sınav süresinin tamamlanmasına 5 dakika kala öğrenciler sınıftan çıkarılmayacaktır.

Öğrenci, cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini siyah yumuşak uçlu kurşun kalemle yapacaktır.

Öğrenci, cevap kâğıdındaki imza bölümünü silinmeyen bir kalemle imzalayacaktır.

Cevap kâğıdında bulunan “Bu alanda işaretleme yapmayınız.” kısmı hiçbir şekilde işaretlenmeyecektir.

Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevaptır.  Öğrenciler, cevaplarını siyah kurşun kalemle, soru kitapçığında yer alan açıklamalarda ve cevap kâğıdında belirtilen örnekte olduğu gibi, yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kâğıdında ilgili seçeneği bularak işaretleyeceklerdir.

Birden fazla cevap seçeneğinin işaretlenmesi hâlinde bu soruya verilen cevap, optik okuyucu tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecektir.

Örnek işaretleme yapılmaması sebebiyle optik okuyucu tarafından okunamayan işaretlemelerde o soruya verilen cevap doğru olarak kabul edilmeyecektir.

Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirme işlemine alınmayacaktır.

Sınavlar esnasında kopya çekildiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi hâlinde kopya çeken öğrencilerin sınavları iptal edilecektir.

Sınav kitapçıkları 2.gün sonunda öğrencilere dağıtılacaktır.

Yedek salonda sınava girecek öğrenciler için matbu Optik Cevap kağıdı düzenlenmediği için sınav görevlileri tarafından öğrenci bilgilerinin DOĞRU BİR ŞEKİLDE Optik Forma yazılarak kodlanması sağlanacaktır. Ayrıca yedek salonda sınava giren öğrencinin KİMLİK FOTOKOPİSİ de Dönüş Poşetine konacaktır.

Bina güvenlik görevlileri üst araması yapmayacaktır.

Bir öğrencinin sistemde başvurusundan dolayı Muafiyet kararı alınan derse girmesi mümkün değildir. (Örneğin Özel Eğitim öğrencisi olup İngilizce Muafiyet kararı alınan bir öğrenci İngilizce Dersi ortak sınavına giremez)

Sağlık sorunları nedeni ile tuvalet ihtiyacı hâsıl olan öğrenciler yedek gözetmenler eşliğinde olmak üzere yönlendirilebilir.

Bütün öğrencilerimize üstün başarılar dilerken hiçbir şeyin çocuklarımızdan daha önemli olmadığını hatırlatmak istiyorum. Ortaöğretime geçiş sürecinde de yükseköğretime geçiş sürecinde de ve hayatın her alanında bütün çocuklarımızın en kalbi duygularımla başarılı olmalarını temenni eder ayrıca onları hazırlayan öğretmen ve velilerimize de çok teşekkür ederim.

 

Hüseyin ER

 

Alanya Milli Eğitim Müdürü

Saray Mahallesi, Külltür Caddesi No9 07400 Alanya/Antalya - 0242 5131198 0242 5134838 02425124059

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.